Na internetu se o neviditelných rovnátkách dočtete poměrně dost informací, málokde si ale uděláte správný obrázek o tom, jak komplexní léčba je. Často se i na úvodní konzultaci setkáváme s představou, že po první aplikaci stačí pravidelně měnit alignery a vše probíhá víceméně samo a automaticky. Pravda je to jen částečná. Rádi Vám ale poodhrneme oponu Světa rovnátek, ať se podíváte, co se děje v pozadí.
S neviditelnými rovnátky se budete nejčastěji setkávat v podobě průhledných, 0,75mm tlustých fólií tvarovaných podle Vašich zubů. Jejich cesta do Vašich úst od prvního skenu trvala pár měsíců a je na místě ptát se proč.
Na 3D skeneru vidíme, jak jsou zuby postavené v rámci jedné čelisti ale i vzájemný skus s čelistí druhou. Rovnátka ale působí dlouhodobě, takže musíme vidět i do hloubky, k čemu nám pomáhá klasický rentgen. Umožní nám zjistit, jestli máte třeba založené, ale neprořezané zuby, nebo odhadnout, jak se bude vyvíjet dětský chrup. Všechna tato data včetně fotek musíme vzájemně provázat a sloučit do jednoho 3D modelu vašich zubů.
Proč děláme tolik fotek a skenů z různých úhlů?
Krásný úsměv nevzniká jen postavením zubů. Estetiku ovlivňuje i také zda je úsměv souměrný s celou tváří, záleží i na tom, jestli jsou při úsměvu vidět dásně, i jestli jejich postavení ladí s tvarem tváře z profilu i anfasu.
Víme, jak velké pohyby zubů zvládnou jedna rovnátka. Umíme proto rozplánovat celou léčbu do jednotlivých výlisků, aby na sebe všechny posuny a rotace navazovaly. Díky použití umělé inteligence dokážeme některé kroky plánování uspíšit nebo těžit ze zkušeností nabraných u podobných případů. V programu Invisalign Clincheck pak můžeme celý postup klientům ukázat a dokonce v jednotlivých milnících popsat, proč který zákrok provádíme. Kontrolou lékaře a 3D zubního technika ale prochází každý léčebný plán individuálně.
Proč vzniká více plánů léčby?
Děje se tak zejména v situacích, kdy chceme dát klientům na výběr podle jejich preferencí. Někteří zákazníci přijdou s přáním srovnání zubů, zároveň ale mají např. kousky skloviny uštípnuté. V takovém případě uděláme jeden plán, ve kterém použijeme pouze léčbu rovnátky, do druhého scénáře zakomponujeme i zubní fazety, aby byly zuby nejen rovné, ale i pěkné. Postup léčby se proto začne lišit už v průběhu, abychom si chrup nachystali na aplikaci fazet.
Finální léčebný plán vytvořený v programu Clincheck Pro posíláme do datacentra Invisalignu, který následně vyrábí rovnátka v Mexiku a Číně. Tam se z digitálního modelu vytvoří fyzický model, na který se pak lisuje samotná dlaha. Na rozdíl od klasického 3D tisku, kterým vyrábíme retenční dlahy a následně je ručně začišťujeme, rovnátka jsou vyřezávaná laserem, takže zaleštění už nepotřebují.
Jak jsou rovnátka značená?
Ano, na každých rovnátkách je písmeno U (upper) pro značení horní čelisti a L (lower) pro čelist dolní, doplněné pořadím v léčebném plánu. Začínat tedy budete jedničkou.
Rovnátka drží pozici díky tzv. attachmentům, malým výstupkům z fotokompozitu, které se lepí na zubní sklovinu a vytvrdí pod ultrafialovým světlem. Jak to probíhá? Zubní specialista nelepí na jednotlivé zuby jednotlivé attachmenty, ale připevní si je dopředu na nultou sadu rovnátek, která má už pro ně má připravené dutiny. Tu umístí do korektní pozice a následně vytvrdí ultrafialovým světlem. Tak je zajištěno, že pozice „zámečků“ bude přesně odpovídat plánu.
Jak attachmenty vypadají?
Ideálně si jich vůbec nevšimnete, jelikož jsou vyrobeny z kompozitu v barvě zubů. Při pozorném prozkoumání si ale všimnete, že se dají rozlišit na dvě varianty: konvencionální, které slouží jako kotevní body pro dlahu, a optimizované ve tvaru půlměsíčků, které slouží k vyvíjení tlaku na zuby.
Jak se attachmenty odstraňují?
Jednoduše, zubní vrtačkou. A naprosto bezpečně! Největší část attachmentu se začistí drobným vrtáčkem, postupně se přejde na zaleštění gumičkou. Důležité je použití materiálů, které jsou tvrdší než attachmenty samotné, ale měkčí než zubní sklovina, aby se zuby nemohly poškodit.
Může lepení attachmentů provádět sestřička, nebo je nutný lékař?
Akreditace a plnění zákonných požadavků je nutné minimum, které samozřejmě splňujeme. Lepení attachmentů sestřičkami je proto korektní i z pohledu zákonů. Systém kontroly má ale víc úrovní. Každá sestřička má svého buddyho, zkušenější kolegyni, která ji provází. Druhou pojistkou odbornosti je samotný lékař, se kterým se naše asistentky radí často i před vaším příchodem na křeslo, takže si vzájemných konzultací kolikrát ani nevšimnete.
Jaké kurzy musí mít splněné naše sestřičky odchozené?
Sestřičky mají hotový kurz instrumentářky nebo do něj nastoupí přímo ve Světe rovnátek, což je akreditované pracoviště pro tento kurz. Díky inovativním technologiím, které se mění poměrně rychle, si všechny své zaměstnance sami školíme i formou buddy systému, kdy se našemu nováčkovi věnuje vždy někdo zkušenější. Asistentky podstupují pravidelně i přezkoušení.
Nejsme jediná klinika, které poskytuje léčbu neviditelnými rovnátky. Díky spolupráci s Invisalign si však troufáme i na složitější případy. Podílíme se na vývoji tohoto řešení, těžíme z rychlého propojení toku dat od počátečního skenu po plánování léčby, ale i z bohatých zkušeností. Invisalign nám umožňuje minimalizovat chyby jednotlivce, jednoho pacienta může posoudit několik lékařů a 3D specialistů, jejichž rukama a počítači prošly tisíce případů. Je tak mnohem snazší zvolit optimální postup a zároveň pacientovi navrhnout několik variant léčby.
K čemu je dobré 3D modelování léčby?
Představte si, že máte zuby namačkané na sobě. Takový stav lze řešit několika způsoby:
Která varianta je nejlepší? Záleží na Vašem přání, na expertíze lékaře, na míře Vašich obav z trhání zubů, na finální ceně… Každopádně se Vám bude lépe rozhodovat, pokud uvidíte výsledek každé zvolené metody a dokážete si porovnat, jak dlouho by léčba trvala, kolik by stála nebo kolik osobních návštěv by potřebovala.
Velkou výhodou neviditelných rovnátek je méně časté docházení do ordinace. Pro fixní rovnátka běžná šestitýdenní doba v kalendáři nevypadá nijak hrozivě, ale kdo ji zažil, ví, jak často musel na ortodoncii docházet. U neviditelných rovnátek se osobně vídáme většinou po třech měsících, protože část vyšetření dokáže nahradit chytrý telefon v kombinaci s nástavcem Invisalign Lens.
Do něj vložíte svůj smartphone s nainstalovanou aplikací My Invisalign, zasunete do úst a přes zrcadlo sledujete, jak Váš mobil fotí Vaše zuby a porovnává je vůči připravenému plánu.
Bude mi aplikace fungovat?
Pokud používáte iPhone, aplikace My Invisalign vyžaduje iOS 14 nebo novější, v případě Androidu je podmínkou verze 8.0 a vyšší. Instalací a spuštěním vás provedou naše sestřičky. Aplikace navíc používá stejný jazyk, jako váš telefon, takže se nemusíte bát ani jazykové bariéry.
Co všechno aplikace My Invisalign umí?
Jak aplikace pozná, že se léčba vyvíjí podle plánu?
Kamera vidí, jak vám nasazená rovnátka sedí. Všimne si, kde je mezírka mezi hranou zubu a hranou aligneru samotného. Následně tyto vzdálenosti změří a porovná s plánem léčby.
Co když mi aplikace řekne, že je něco špatně?
Pokud všechno sedí, dostanete zelenou pro další sadu rovnátek. Pokud jsou odchylky malé, můžete dostat doporučení na setrvání na stávající sadě. Pakliže je odchylka zásadní, přebírají dohled naši technici a zákaznická podpora s Vámi probere, co se děje, proč se to děje, a jak to řešit.
Teď už je jen na vás, jak se rozhodnete. Léčba neviditelnými rovnátky není levná, ale umožňuje dosáhnout výsledku rychleji i komfortněji, než kdy dokázala fixní rovnátka.